Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Niedojrzałość. Choroba naszych czasów

Niedojrzałość. Choroba naszych czasów

Niedojrzałość zwykle kojarzy się z brakiem odpowiedzialności za siebie, bliską osobę czy każdego innego człowieka, który znajduje się w sferze naszych wpływów. Wynika z  pewnego rodzaju niestabilności emocjonalnej. Stan ten przypisywany przede wszystkim dziecku utożsamiany bywa z charakterystyczną dla tego okresu świadomością. Wyklucza ona ponoszenie konsekwencji swojego postępowania, ponieważ bardzo młody człowiek nie jest w stanie przewidzieć skutków określonych poczynań.
Wszelki rozwój niesie ze sobą planowanie i przewidywanie, infantylizm można więc definiować jako próbę wycofania się ze świata, który zakłada nieustanny ruch do przodu, każe wyznaczyć jednostce konkretne cele. Z punktu widzenia psychologii wieczna niedojrzałość jest wygodną postawą dla wszystkich, którzy starają się unikać trudnych okoliczności, nie są gotowi do konfrontacji z samym sobą i otaczającym światem, chowają się więc za plecami innych.      
Infantylizm sławi jednak literatura, sztuka, a niekiedy i nauka, bowiem niczym nieograniczona wolność może stanowić twórczą inspirację. Zdziwienie dziecka i jego nieustanny zachwyt tym, co znajduje dookoła przypomina o niedostrzeganym przez dorosłych pięknie tego świata.
Właśnie te dwa „oblicza” niedojrzałości analizuje książka Francesco M. Cataluccio. Badacz ten zastanawia się, jaką funkcję pełni niedojrzałość w kulturze Zachodu, którą postrzega jako signum naszych czasów. Tropi to zjawisko psychologiczne w literaturze, sztuce, polityce, w życiu społeczeństw i wybitnych jednostek. Analizuje zachowanie Piotrusia Pana, który nie potrafi odróżnić fantazji od rzeczywistości. Przypisując kult niedojrzałości współczesnej rzeczywistości, sugeruje być może zanegowanie idei rozwoju w świecie pop-kultury. Aby się o tym przekonać, warto sięgnąć po ten esej, który unika naukowych wywodów czy prób jakichkolwiek definicji. Stwarza zaś okazję do refleksji nad dzieckiem, które mieszka pewnie w każdym z nas w bardziej lub mniej ukrytych pokładach naszej podświadomości.  
L.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Francesco M. Cataluccio, Niedojrzałość. Choroba naszych czasów, przeł. Stanisław Kasprzysiak, Kraków 2006. Stron 290. Książka ukazała się w wydawnictwie Znak.

Styczeń 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519388     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768