Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Niedojrzałość. Choroba naszych czasów

Niedojrzałość. Choroba naszych czasów

Niedojrzałość zwykle kojarzy się z brakiem odpowiedzialności za siebie, bliską osobę czy każdego innego człowieka, który znajduje się w sferze naszych wpływów. Wynika z  pewnego rodzaju niestabilności emocjonalnej. Stan ten przypisywany przede wszystkim dziecku utożsamiany bywa z charakterystyczną dla tego okresu świadomością. Wyklucza ona ponoszenie konsekwencji swojego postępowania, ponieważ bardzo młody człowiek nie jest w stanie przewidzieć skutków określonych poczynań.
Wszelki rozwój niesie ze sobą planowanie i przewidywanie, infantylizm można więc definiować jako próbę wycofania się ze świata, który zakłada nieustanny ruch do przodu, każe wyznaczyć jednostce konkretne cele. Z punktu widzenia psychologii wieczna niedojrzałość jest wygodną postawą dla wszystkich, którzy starają się unikać trudnych okoliczności, nie są gotowi do konfrontacji z samym sobą i otaczającym światem, chowają się więc za plecami innych.      
Infantylizm sławi jednak literatura, sztuka, a niekiedy i nauka, bowiem niczym nieograniczona wolność może stanowić twórczą inspirację. Zdziwienie dziecka i jego nieustanny zachwyt tym, co znajduje dookoła przypomina o niedostrzeganym przez dorosłych pięknie tego świata.
Właśnie te dwa „oblicza” niedojrzałości analizuje książka Francesco M. Cataluccio. Badacz ten zastanawia się, jaką funkcję pełni niedojrzałość w kulturze Zachodu, którą postrzega jako signum naszych czasów. Tropi to zjawisko psychologiczne w literaturze, sztuce, polityce, w życiu społeczeństw i wybitnych jednostek. Analizuje zachowanie Piotrusia Pana, który nie potrafi odróżnić fantazji od rzeczywistości. Przypisując kult niedojrzałości współczesnej rzeczywistości, sugeruje być może zanegowanie idei rozwoju w świecie pop-kultury. Aby się o tym przekonać, warto sięgnąć po ten esej, który unika naukowych wywodów czy prób jakichkolwiek definicji. Stwarza zaś okazję do refleksji nad dzieckiem, które mieszka pewnie w każdym z nas w bardziej lub mniej ukrytych pokładach naszej podświadomości.  
L.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Francesco M. Cataluccio, Niedojrzałość. Choroba naszych czasów, przeł. Stanisław Kasprzysiak, Kraków 2006. Stron 290. Książka ukazała się w wydawnictwie Znak.

Styczeń 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768