Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.02.1920
Ur. Lucjan Wolanowski, dziennikarz, reportażysta, prozaik; (Ośmiornica; Księżyc nad Tahiti; Dalej niż daleko; Poczta do Nigdy-Nigdy; Walizka z przygodami); zm. 20.02.2006.

26.02.1927
„Mazurek Dąbrowskiego” został oficjalnie polskim hymnem narodowym.

26.02.1994
Zm. Stanisław Swen Czachorowski, polski poeta, prozaik; (Ani litera, ani ja; Białe semafory; Wieczerza ludzka; opowiadania: Pejzaż Gnojnej Góry); ur. 13.11.1920.

26.02.1846
Ur. Bill Buffalo, właśc. William F. Cody, traper, zwiadowca armii amerykańskiej, twórca i główny bohater objazdowego widowiska o Dzikim Zachodzie; na podstawie historii z jego życia powstały filmy i utwory literackie; zm. 10.01.1917.

26.02.1802
Ur. Victor Marie Hugo, francuski poeta, dramaturg, powieściopisarz, polityk, przywódca i teoretyk romantyzmu oraz rysownik; (powieści: Han z Islandii; Katedra Marii Panny w Paryżu; Nędznicy; Pracownicy morza; Człowiek śmiechu; sztuki: Maria Delorme; Król się bawi; Lukrecja Borgia; Ruy Blass; szkice: Ren; William Shakespeare; Historia zbrodni : zeznanie świadka; Literatura i polityka; poezje: Chłosta; Legenda wieków; Poezje polityczne; Liryki i poematy; Poezje wybrane; Poematy wybrane); zm. 22.05.1885.

26.02.1805
Ur. Rudolf Freitag, artysta rzeźbiarz, uczeń Thorwaldsena, kolekcjoner; przyczynił się do utworzenia w 1872 r. pierwszego w Gdańsku muzeum sztuki, dziś Muzeum Narodowe; zm. 19.05.1890.

26.02.1998
Zm. Józef Milewski, działacz społeczny i regionalny, badacz i kronikarz Kociewia, krajoznawca; (Dzieje wsi powiatu starogardzkiego; Kociewie w latach okupacji hitlerowskiej 1939–1945; Pojezierze Kociewskie i okolice); ur. 18.02.1914.

26.02.1585
Król Stefan Batory wydał przywilej dla Gdańska znoszący postanowienia Konstytucji Karnkowskiego (z dn. 20. lipca 1570).
O Bibliotece

 
   
Mały Książę w nas

Mały Książę w nas
w podróży odkrywczej z Saint-Exupérym

Pisarz Antoine Saint-Exupéry kojarzy się czytelnikowi przede wszystkim z postacią złotowłosego dziecka, mieszkańca asteroidy B.612, który zaprzyjaźnia się z równie niezwykłym chłopcem, badającym reakcje dorosłych na obrazek przedstawiający węża boa podczas trawienia słonia. Wielu z nas kiedyś wzruszyła i nadal porusza  historia tego niebanalnego spotkania.
Mathias Jung, niemiecki psychoterapeuta w swojej książce łączy elementy biografii autora Małego Księcia z psychoanalityczną interpretacją tej jednej z najgłośniejszych francuskich opowieści XX wieku. Przedstawia Małego Księcia jako alter ego pisarza i jednocześnie przykładową projekcję „drugiego ja” każdego z nas. Zabiera czytelnika w podróż do wnętrza człowieka dorosłego, które – jak twierdzi ten psycholog – jest zwykle „zabetonowane” jako siedlisko wypieranych i tłumionych uczuć. Tym samym pokazuje Saint-Exupéry’ego jako myśliciela, który w swoich utworach dochodzi prawdy o sobie samym. Jung przywołuje tu i analizuje fragmenty Twierdzy, Ziemi, planety ludzi i oczywiście Małego Księcia.
Osią książki jest podróż złotowłosego młodzieńca po galaktyce, która w ujęciu psychoterapeuty staje się okazją do prześledzenia mechanizmów takich uczuć jak: lęk, władczość, próżność, histeria, uzależnienie, uwięzienie w nakazach. W swojej refleksji Jung dotyka także najistotniejszych ludzkich emocji – przyjaźni i miłości. Po lekturze opowieści francuskiego literata pozostają w pamięci te wspaniałe słowa lisa: „[...] lecz jeślibyś mnie oswoił, moje życie nabrałoby blasku. Z daleka będę rozpoznawał twoje kroki – tak różne od innych [...] Twoje kroki wywabią mnie z jamy jak dźwięki muzyki”. Jung w  tego rodzaju wyznaniu dostrzega swoisty hymn przyjaźni i portretuje Exupéry’ego jako osobę, która w tym uczuciu znajdowała jeden z sensów swojego krótkiego życia w burzliwym okresie dziejów.
Niemiecki psycholog zachęca każdego, kto sięgnie po tę pozycję, aby zatrzymał się na chwilę w pędzie codziennego dnia i wyruszył „w poszukiwanie straconego czasu”, lisa lub ulubionego kwiatu.
A Ty Czytelniku, czy znalazłeś już swoją różę, którą przykrywasz kloszem, osłaniasz przed wszelkim chłodem, „dla jej bezpieczeństwa zabijasz gąsienice”, słuchasz jej milczenia...?
L.

Mathias Jung, Mały Książę w nas w podróży odkrywczej z Saint-Exupérym, Księgarnia Świętego Wojciecha, Poznań 2006. Stron 121. 

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej w Gdańsku (Targ Rakowy 5/6)

Luty 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1523772     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768