Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Mały Książę w nas

Mały Książę w nas
w podróży odkrywczej z Saint-Exupérym

Pisarz Antoine Saint-Exupéry kojarzy się czytelnikowi przede wszystkim z postacią złotowłosego dziecka, mieszkańca asteroidy B.612, który zaprzyjaźnia się z równie niezwykłym chłopcem, badającym reakcje dorosłych na obrazek przedstawiający węża boa podczas trawienia słonia. Wielu z nas kiedyś wzruszyła i nadal porusza  historia tego niebanalnego spotkania.
Mathias Jung, niemiecki psychoterapeuta w swojej książce łączy elementy biografii autora Małego Księcia z psychoanalityczną interpretacją tej jednej z najgłośniejszych francuskich opowieści XX wieku. Przedstawia Małego Księcia jako alter ego pisarza i jednocześnie przykładową projekcję „drugiego ja” każdego z nas. Zabiera czytelnika w podróż do wnętrza człowieka dorosłego, które – jak twierdzi ten psycholog – jest zwykle „zabetonowane” jako siedlisko wypieranych i tłumionych uczuć. Tym samym pokazuje Saint-Exupéry’ego jako myśliciela, który w swoich utworach dochodzi prawdy o sobie samym. Jung przywołuje tu i analizuje fragmenty Twierdzy, Ziemi, planety ludzi i oczywiście Małego Księcia.
Osią książki jest podróż złotowłosego młodzieńca po galaktyce, która w ujęciu psychoterapeuty staje się okazją do prześledzenia mechanizmów takich uczuć jak: lęk, władczość, próżność, histeria, uzależnienie, uwięzienie w nakazach. W swojej refleksji Jung dotyka także najistotniejszych ludzkich emocji – przyjaźni i miłości. Po lekturze opowieści francuskiego literata pozostają w pamięci te wspaniałe słowa lisa: „[...] lecz jeślibyś mnie oswoił, moje życie nabrałoby blasku. Z daleka będę rozpoznawał twoje kroki – tak różne od innych [...] Twoje kroki wywabią mnie z jamy jak dźwięki muzyki”. Jung w  tego rodzaju wyznaniu dostrzega swoisty hymn przyjaźni i portretuje Exupéry’ego jako osobę, która w tym uczuciu znajdowała jeden z sensów swojego krótkiego życia w burzliwym okresie dziejów.
Niemiecki psycholog zachęca każdego, kto sięgnie po tę pozycję, aby zatrzymał się na chwilę w pędzie codziennego dnia i wyruszył „w poszukiwanie straconego czasu”, lisa lub ulubionego kwiatu.
A Ty Czytelniku, czy znalazłeś już swoją różę, którą przykrywasz kloszem, osłaniasz przed wszelkim chłodem, „dla jej bezpieczeństwa zabijasz gąsienice”, słuchasz jej milczenia...?
L.

Mathias Jung, Mały Książę w nas w podróży odkrywczej z Saint-Exupérym, Księgarnia Świętego Wojciecha, Poznań 2006. Stron 121. 

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej w Gdańsku (Targ Rakowy 5/6)

Luty 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519381     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768