Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Mały Książę w nas

Mały Książę w nas
w podróży odkrywczej z Saint-Exupérym

Pisarz Antoine Saint-Exupéry kojarzy się czytelnikowi przede wszystkim z postacią złotowłosego dziecka, mieszkańca asteroidy B.612, który zaprzyjaźnia się z równie niezwykłym chłopcem, badającym reakcje dorosłych na obrazek przedstawiający węża boa podczas trawienia słonia. Wielu z nas kiedyś wzruszyła i nadal porusza  historia tego niebanalnego spotkania.
Mathias Jung, niemiecki psychoterapeuta w swojej książce łączy elementy biografii autora Małego Księcia z psychoanalityczną interpretacją tej jednej z najgłośniejszych francuskich opowieści XX wieku. Przedstawia Małego Księcia jako alter ego pisarza i jednocześnie przykładową projekcję „drugiego ja” każdego z nas. Zabiera czytelnika w podróż do wnętrza człowieka dorosłego, które – jak twierdzi ten psycholog – jest zwykle „zabetonowane” jako siedlisko wypieranych i tłumionych uczuć. Tym samym pokazuje Saint-Exupéry’ego jako myśliciela, który w swoich utworach dochodzi prawdy o sobie samym. Jung przywołuje tu i analizuje fragmenty Twierdzy, Ziemi, planety ludzi i oczywiście Małego Księcia.
Osią książki jest podróż złotowłosego młodzieńca po galaktyce, która w ujęciu psychoterapeuty staje się okazją do prześledzenia mechanizmów takich uczuć jak: lęk, władczość, próżność, histeria, uzależnienie, uwięzienie w nakazach. W swojej refleksji Jung dotyka także najistotniejszych ludzkich emocji – przyjaźni i miłości. Po lekturze opowieści francuskiego literata pozostają w pamięci te wspaniałe słowa lisa: „[...] lecz jeślibyś mnie oswoił, moje życie nabrałoby blasku. Z daleka będę rozpoznawał twoje kroki – tak różne od innych [...] Twoje kroki wywabią mnie z jamy jak dźwięki muzyki”. Jung w  tego rodzaju wyznaniu dostrzega swoisty hymn przyjaźni i portretuje Exupéry’ego jako osobę, która w tym uczuciu znajdowała jeden z sensów swojego krótkiego życia w burzliwym okresie dziejów.
Niemiecki psycholog zachęca każdego, kto sięgnie po tę pozycję, aby zatrzymał się na chwilę w pędzie codziennego dnia i wyruszył „w poszukiwanie straconego czasu”, lisa lub ulubionego kwiatu.
A Ty Czytelniku, czy znalazłeś już swoją różę, którą przykrywasz kloszem, osłaniasz przed wszelkim chłodem, „dla jej bezpieczeństwa zabijasz gąsienice”, słuchasz jej milczenia...?
L.

Mathias Jung, Mały Książę w nas w podróży odkrywczej z Saint-Exupérym, Księgarnia Świętego Wojciecha, Poznań 2006. Stron 121. 

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej w Gdańsku (Targ Rakowy 5/6)

Luty 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768