Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
22.11.1916
Zm. Jack London, właśc. John Griffith (ur. 1876), pisarz amerykański; (Zew krwi; Biały Kieł; Martin Eden; Mieszkańcy otchłani).

22.11.1827
Ur. Karol Józef Teofil Estreicher, bibliotekarz, bibliograf, historyk literatury i teatru; (Bibliografia polska; Teatra w Polsce); zm. 30.09.1908.

22.11.1928
Ur. Krystyna Siesicka, polska powieściopisarka, autorka książek dla młodzieży; (Jezioro osobliwości; Przez dziurkę od klucza; Zapałka na zakręcie; Fotoplastykon; Falbanki; Wachlarze; Woalki; Pejzaż sentymentalny; ...nie ma z kim tańczyć...).

22.11.1869
Ur. André Gide, francuski pisarz, tłumacz, krytyk literacki i pianista amator; laureat literackiej Nagrody Nobla w 1947; (Notes sur Chopin; Dziennik; Pokarmy ziemskie; Prometeusz źle skowany; Lochy Watykanu; Jeżeli nie umiera ziarno; Symfonia pastoralna); zm. 19.02.1951.

22.11.1890
Ur. Charles de Gaulle, francuski mąż stanu, generał; uczestnik I wojny światowej, w czasie II wojny oranizator oddziałów francuskich na terenie Wielkiej Brytanii, przywódca sił zbrojnych Wolnych Francuzów; prezydent 1958-1969, dążył do przywrócenia Francji pozycji mocarstwa; (Pamiętniki nadziei); zm. 9.11.1970

22.11.2000
Zm. Piotr Kotow, rosyjskojęzyczny poeta, kilkadziesiąt lat związany z Gdańskiem; w l. 1941–1957 przebywał w sowieckich łagrach; (Z tamtego brzegu; Ślady; Stara pieśń; Widziałem Kotłas i Workutę; W obozowym szpitalu i w Adaku : wspomnienia z łagrów; W krainie Władcy Mórz : rosyjskie bajki i opowieści; antologia: Na ustach : dwujęzyczny tom wierszy poetów gdańskich); ur. 25.08.1919.

22.11.1937
Ur. Wojciech Kiedrowski, redaktor, wydawca i działacz kaszubski; zm. 18.04.2011.
O Bibliotece

 
   
Mały Książę w nas

Mały Książę w nas
w podróży odkrywczej z Saint-Exupérym

Pisarz Antoine Saint-Exupéry kojarzy się czytelnikowi przede wszystkim z postacią złotowłosego dziecka, mieszkańca asteroidy B.612, który zaprzyjaźnia się z równie niezwykłym chłopcem, badającym reakcje dorosłych na obrazek przedstawiający węża boa podczas trawienia słonia. Wielu z nas kiedyś wzruszyła i nadal porusza  historia tego niebanalnego spotkania.
Mathias Jung, niemiecki psychoterapeuta w swojej książce łączy elementy biografii autora Małego Księcia z psychoanalityczną interpretacją tej jednej z najgłośniejszych francuskich opowieści XX wieku. Przedstawia Małego Księcia jako alter ego pisarza i jednocześnie przykładową projekcję „drugiego ja” każdego z nas. Zabiera czytelnika w podróż do wnętrza człowieka dorosłego, które – jak twierdzi ten psycholog – jest zwykle „zabetonowane” jako siedlisko wypieranych i tłumionych uczuć. Tym samym pokazuje Saint-Exupéry’ego jako myśliciela, który w swoich utworach dochodzi prawdy o sobie samym. Jung przywołuje tu i analizuje fragmenty Twierdzy, Ziemi, planety ludzi i oczywiście Małego Księcia.
Osią książki jest podróż złotowłosego młodzieńca po galaktyce, która w ujęciu psychoterapeuty staje się okazją do prześledzenia mechanizmów takich uczuć jak: lęk, władczość, próżność, histeria, uzależnienie, uwięzienie w nakazach. W swojej refleksji Jung dotyka także najistotniejszych ludzkich emocji – przyjaźni i miłości. Po lekturze opowieści francuskiego literata pozostają w pamięci te wspaniałe słowa lisa: „[...] lecz jeślibyś mnie oswoił, moje życie nabrałoby blasku. Z daleka będę rozpoznawał twoje kroki – tak różne od innych [...] Twoje kroki wywabią mnie z jamy jak dźwięki muzyki”. Jung w  tego rodzaju wyznaniu dostrzega swoisty hymn przyjaźni i portretuje Exupéry’ego jako osobę, która w tym uczuciu znajdowała jeden z sensów swojego krótkiego życia w burzliwym okresie dziejów.
Niemiecki psycholog zachęca każdego, kto sięgnie po tę pozycję, aby zatrzymał się na chwilę w pędzie codziennego dnia i wyruszył „w poszukiwanie straconego czasu”, lisa lub ulubionego kwiatu.
A Ty Czytelniku, czy znalazłeś już swoją różę, którą przykrywasz kloszem, osłaniasz przed wszelkim chłodem, „dla jej bezpieczeństwa zabijasz gąsienice”, słuchasz jej milczenia...?
L.

Mathias Jung, Mały Książę w nas w podróży odkrywczej z Saint-Exupérym, Księgarnia Świętego Wojciecha, Poznań 2006. Stron 121. 

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej w Gdańsku (Targ Rakowy 5/6)

Luty 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1520952     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768