Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
O miłości

O miłości
Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski

Miłosne emocje to temat nieustannie eksploatowany przez literaturę piękną. Wydawałoby się, że o miłości można pisać niezmordowanie i w różnorodny sposób. Można jednak pisać z miłością.
Zgodnie z niedawno przyjętym zwyczajem luty kojarzy się z miesiącem, w którym rozmyślamy, jak wyrazić swoje szczere uczucia oficjalnie, bądź w otoczce kamuflażu. Aby pozbyć się kompleksów z tym związanych, warto odwołać się do „fachowej” literatury i przejrzeć na przykład listy pisarzy polskich. Oto niektóre smaczki:

[...] Nigdy nie odczuwałem takiej szalonej, rozpacznej tęsknoty za Tobą jak dzisiaj. Biegam dookoła jak zwariowany, jak głupia owca, i nie wiem, jak sobie radzić.
(Stanisław Przybyszewski do żony Dagny Juel)

[...] Całuję rączęta i nózie Twoje po milion razy. Cudu Ty mój. Już jestem zdrów, tylko mnie noga ustawicznie boli w kostce. Wprost mi stąpać trudno.
(Stanisław Przybyszewski do Jadwigi Kasprowiczowej)

[...] Niezdolny jestem wyrazić, jak będę szczęśliwy, gdy znajdę się wreszcie w domu. Jestem tak osłabiony i niezdrów, że mogę żyć tylko w domu. Proszę Cię moja Najlepsza, trzymaj łóżko w pogotowiu, parę buteleczek Appolinaris i parę kotletów cielęcych i jaja (kotlety naturalnie siekane i delikatne). Nie mogę jeść nic kwaśnego ani żadnych poziomek.
(Józef Ignacy Kraszewski do Christine Greiner)

Zgodnie z niepisaną zasadą, że intymnej korespondencji nie powinno się komentować, spuśćmy zasłonę milczenia.
Przedstawiany tu zbiór listów został wzbogacony o komentarze na temat związków m.in. Juliana Tuwima, Zofii Nałkowskiej, Haliny Poświatowskiej, Marka Hłaski. Nie brakuje również korespondencji romantycznych wieszczów i pisarzy doby pozytywizmu. Wszystkim zakochanym i tak zwanym trzeźwym realistom wypada w tym miejscu życzyć miłej lektury.
L.

O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski, komentarze, wybór listów i ilustracji Barbara Riss, Warszawa 1997. Stron 265.  Książka ukazała się wydawnictwie Prószyński i S-ka.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej w Gdańsku(Targ Rakowy 5/6)

Luty 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519381     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768