Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
22.11.1916
Zm. Jack London, właśc. John Griffith (ur. 1876), pisarz amerykański; (Zew krwi; Biały Kieł; Martin Eden; Mieszkańcy otchłani).

22.11.1827
Ur. Karol Józef Teofil Estreicher, bibliotekarz, bibliograf, historyk literatury i teatru; (Bibliografia polska; Teatra w Polsce); zm. 30.09.1908.

22.11.1928
Ur. Krystyna Siesicka, polska powieściopisarka, autorka książek dla młodzieży; (Jezioro osobliwości; Przez dziurkę od klucza; Zapałka na zakręcie; Fotoplastykon; Falbanki; Wachlarze; Woalki; Pejzaż sentymentalny; ...nie ma z kim tańczyć...).

22.11.1869
Ur. André Gide, francuski pisarz, tłumacz, krytyk literacki i pianista amator; laureat literackiej Nagrody Nobla w 1947; (Notes sur Chopin; Dziennik; Pokarmy ziemskie; Prometeusz źle skowany; Lochy Watykanu; Jeżeli nie umiera ziarno; Symfonia pastoralna); zm. 19.02.1951.

22.11.1890
Ur. Charles de Gaulle, francuski mąż stanu, generał; uczestnik I wojny światowej, w czasie II wojny oranizator oddziałów francuskich na terenie Wielkiej Brytanii, przywódca sił zbrojnych Wolnych Francuzów; prezydent 1958-1969, dążył do przywrócenia Francji pozycji mocarstwa; (Pamiętniki nadziei); zm. 9.11.1970

22.11.2000
Zm. Piotr Kotow, rosyjskojęzyczny poeta, kilkadziesiąt lat związany z Gdańskiem; w l. 1941–1957 przebywał w sowieckich łagrach; (Z tamtego brzegu; Ślady; Stara pieśń; Widziałem Kotłas i Workutę; W obozowym szpitalu i w Adaku : wspomnienia z łagrów; W krainie Władcy Mórz : rosyjskie bajki i opowieści; antologia: Na ustach : dwujęzyczny tom wierszy poetów gdańskich); ur. 25.08.1919.

22.11.1937
Ur. Wojciech Kiedrowski, redaktor, wydawca i działacz kaszubski; zm. 18.04.2011.
O Bibliotece

 
   
O miłości

O miłości
Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski

Miłosne emocje to temat nieustannie eksploatowany przez literaturę piękną. Wydawałoby się, że o miłości można pisać niezmordowanie i w różnorodny sposób. Można jednak pisać z miłością.
Zgodnie z niedawno przyjętym zwyczajem luty kojarzy się z miesiącem, w którym rozmyślamy, jak wyrazić swoje szczere uczucia oficjalnie, bądź w otoczce kamuflażu. Aby pozbyć się kompleksów z tym związanych, warto odwołać się do „fachowej” literatury i przejrzeć na przykład listy pisarzy polskich. Oto niektóre smaczki:

[...] Nigdy nie odczuwałem takiej szalonej, rozpacznej tęsknoty za Tobą jak dzisiaj. Biegam dookoła jak zwariowany, jak głupia owca, i nie wiem, jak sobie radzić.
(Stanisław Przybyszewski do żony Dagny Juel)

[...] Całuję rączęta i nózie Twoje po milion razy. Cudu Ty mój. Już jestem zdrów, tylko mnie noga ustawicznie boli w kostce. Wprost mi stąpać trudno.
(Stanisław Przybyszewski do Jadwigi Kasprowiczowej)

[...] Niezdolny jestem wyrazić, jak będę szczęśliwy, gdy znajdę się wreszcie w domu. Jestem tak osłabiony i niezdrów, że mogę żyć tylko w domu. Proszę Cię moja Najlepsza, trzymaj łóżko w pogotowiu, parę buteleczek Appolinaris i parę kotletów cielęcych i jaja (kotlety naturalnie siekane i delikatne). Nie mogę jeść nic kwaśnego ani żadnych poziomek.
(Józef Ignacy Kraszewski do Christine Greiner)

Zgodnie z niepisaną zasadą, że intymnej korespondencji nie powinno się komentować, spuśćmy zasłonę milczenia.
Przedstawiany tu zbiór listów został wzbogacony o komentarze na temat związków m.in. Juliana Tuwima, Zofii Nałkowskiej, Haliny Poświatowskiej, Marka Hłaski. Nie brakuje również korespondencji romantycznych wieszczów i pisarzy doby pozytywizmu. Wszystkim zakochanym i tak zwanym trzeźwym realistom wypada w tym miejscu życzyć miłej lektury.
L.

O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski, komentarze, wybór listów i ilustracji Barbara Riss, Warszawa 1997. Stron 265.  Książka ukazała się wydawnictwie Prószyński i S-ka.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej w Gdańsku(Targ Rakowy 5/6)

Luty 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1520952     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768