Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
O miłości

O miłości
Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski

Miłosne emocje to temat nieustannie eksploatowany przez literaturę piękną. Wydawałoby się, że o miłości można pisać niezmordowanie i w różnorodny sposób. Można jednak pisać z miłością.
Zgodnie z niedawno przyjętym zwyczajem luty kojarzy się z miesiącem, w którym rozmyślamy, jak wyrazić swoje szczere uczucia oficjalnie, bądź w otoczce kamuflażu. Aby pozbyć się kompleksów z tym związanych, warto odwołać się do „fachowej” literatury i przejrzeć na przykład listy pisarzy polskich. Oto niektóre smaczki:

[...] Nigdy nie odczuwałem takiej szalonej, rozpacznej tęsknoty za Tobą jak dzisiaj. Biegam dookoła jak zwariowany, jak głupia owca, i nie wiem, jak sobie radzić.
(Stanisław Przybyszewski do żony Dagny Juel)

[...] Całuję rączęta i nózie Twoje po milion razy. Cudu Ty mój. Już jestem zdrów, tylko mnie noga ustawicznie boli w kostce. Wprost mi stąpać trudno.
(Stanisław Przybyszewski do Jadwigi Kasprowiczowej)

[...] Niezdolny jestem wyrazić, jak będę szczęśliwy, gdy znajdę się wreszcie w domu. Jestem tak osłabiony i niezdrów, że mogę żyć tylko w domu. Proszę Cię moja Najlepsza, trzymaj łóżko w pogotowiu, parę buteleczek Appolinaris i parę kotletów cielęcych i jaja (kotlety naturalnie siekane i delikatne). Nie mogę jeść nic kwaśnego ani żadnych poziomek.
(Józef Ignacy Kraszewski do Christine Greiner)

Zgodnie z niepisaną zasadą, że intymnej korespondencji nie powinno się komentować, spuśćmy zasłonę milczenia.
Przedstawiany tu zbiór listów został wzbogacony o komentarze na temat związków m.in. Juliana Tuwima, Zofii Nałkowskiej, Haliny Poświatowskiej, Marka Hłaski. Nie brakuje również korespondencji romantycznych wieszczów i pisarzy doby pozytywizmu. Wszystkim zakochanym i tak zwanym trzeźwym realistom wypada w tym miejscu życzyć miłej lektury.
L.

O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski, komentarze, wybór listów i ilustracji Barbara Riss, Warszawa 1997. Stron 265.  Książka ukazała się wydawnictwie Prószyński i S-ka.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej w Gdańsku(Targ Rakowy 5/6)

Luty 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768