Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.02.1920
Ur. Lucjan Wolanowski, dziennikarz, reportażysta, prozaik; (Ośmiornica; Księżyc nad Tahiti; Dalej niż daleko; Poczta do Nigdy-Nigdy; Walizka z przygodami); zm. 20.02.2006.

26.02.1927
„Mazurek Dąbrowskiego” został oficjalnie polskim hymnem narodowym.

26.02.1994
Zm. Stanisław Swen Czachorowski, polski poeta, prozaik; (Ani litera, ani ja; Białe semafory; Wieczerza ludzka; opowiadania: Pejzaż Gnojnej Góry); ur. 13.11.1920.

26.02.1846
Ur. Bill Buffalo, właśc. William F. Cody, traper, zwiadowca armii amerykańskiej, twórca i główny bohater objazdowego widowiska o Dzikim Zachodzie; na podstawie historii z jego życia powstały filmy i utwory literackie; zm. 10.01.1917.

26.02.1802
Ur. Victor Marie Hugo, francuski poeta, dramaturg, powieściopisarz, polityk, przywódca i teoretyk romantyzmu oraz rysownik; (powieści: Han z Islandii; Katedra Marii Panny w Paryżu; Nędznicy; Pracownicy morza; Człowiek śmiechu; sztuki: Maria Delorme; Król się bawi; Lukrecja Borgia; Ruy Blass; szkice: Ren; William Shakespeare; Historia zbrodni : zeznanie świadka; Literatura i polityka; poezje: Chłosta; Legenda wieków; Poezje polityczne; Liryki i poematy; Poezje wybrane; Poematy wybrane); zm. 22.05.1885.

26.02.1805
Ur. Rudolf Freitag, artysta rzeźbiarz, uczeń Thorwaldsena, kolekcjoner; przyczynił się do utworzenia w 1872 r. pierwszego w Gdańsku muzeum sztuki, dziś Muzeum Narodowe; zm. 19.05.1890.

26.02.1998
Zm. Józef Milewski, działacz społeczny i regionalny, badacz i kronikarz Kociewia, krajoznawca; (Dzieje wsi powiatu starogardzkiego; Kociewie w latach okupacji hitlerowskiej 1939–1945; Pojezierze Kociewskie i okolice); ur. 18.02.1914.

26.02.1585
Król Stefan Batory wydał przywilej dla Gdańska znoszący postanowienia Konstytucji Karnkowskiego (z dn. 20. lipca 1570).
O Bibliotece

 
   
O miłości

O miłości
Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski

Miłosne emocje to temat nieustannie eksploatowany przez literaturę piękną. Wydawałoby się, że o miłości można pisać niezmordowanie i w różnorodny sposób. Można jednak pisać z miłością.
Zgodnie z niedawno przyjętym zwyczajem luty kojarzy się z miesiącem, w którym rozmyślamy, jak wyrazić swoje szczere uczucia oficjalnie, bądź w otoczce kamuflażu. Aby pozbyć się kompleksów z tym związanych, warto odwołać się do „fachowej” literatury i przejrzeć na przykład listy pisarzy polskich. Oto niektóre smaczki:

[...] Nigdy nie odczuwałem takiej szalonej, rozpacznej tęsknoty za Tobą jak dzisiaj. Biegam dookoła jak zwariowany, jak głupia owca, i nie wiem, jak sobie radzić.
(Stanisław Przybyszewski do żony Dagny Juel)

[...] Całuję rączęta i nózie Twoje po milion razy. Cudu Ty mój. Już jestem zdrów, tylko mnie noga ustawicznie boli w kostce. Wprost mi stąpać trudno.
(Stanisław Przybyszewski do Jadwigi Kasprowiczowej)

[...] Niezdolny jestem wyrazić, jak będę szczęśliwy, gdy znajdę się wreszcie w domu. Jestem tak osłabiony i niezdrów, że mogę żyć tylko w domu. Proszę Cię moja Najlepsza, trzymaj łóżko w pogotowiu, parę buteleczek Appolinaris i parę kotletów cielęcych i jaja (kotlety naturalnie siekane i delikatne). Nie mogę jeść nic kwaśnego ani żadnych poziomek.
(Józef Ignacy Kraszewski do Christine Greiner)

Zgodnie z niepisaną zasadą, że intymnej korespondencji nie powinno się komentować, spuśćmy zasłonę milczenia.
Przedstawiany tu zbiór listów został wzbogacony o komentarze na temat związków m.in. Juliana Tuwima, Zofii Nałkowskiej, Haliny Poświatowskiej, Marka Hłaski. Nie brakuje również korespondencji romantycznych wieszczów i pisarzy doby pozytywizmu. Wszystkim zakochanym i tak zwanym trzeźwym realistom wypada w tym miejscu życzyć miłej lektury.
L.

O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski, komentarze, wybór listów i ilustracji Barbara Riss, Warszawa 1997. Stron 265.  Książka ukazała się wydawnictwie Prószyński i S-ka.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej w Gdańsku(Targ Rakowy 5/6)

Luty 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1523772     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768