Jesteś tutaj

Gdańsk - historia

Młyny oliwskie cz. 2

Jedno z wyjaśnień genezy nazwy Oliwa zakłada, że Potok Oliwski był znany niegdyś jako Oława – czyli rzeka o kolorze piwa. Nazwa osady miała przyjąć słowiańską nazwę od rzeki, by zostać następnie zniemczoną i skojarzoną przez cystersów - głównych gospodarzy Oliwiy - z Mons Olivarum, czyli Górą Oliwną w Jerozolimie. Zapraszamy na drugą część opowieści o oliwskich młynach, ich właścicielach i osadach, które kiedyś rozwijały się wzdłuż Potoku Oliwskiego,

Data wydarzenia: 
27.09.2019
Udostępnij:
Więcej

Gdańsk: miasto - ludzie - wydarzenia - Liga Narodów i życie w Wolnym Mieście Gdańsku

"Przyznane Polsce prawa w Gdańsku dotyczyły przede wszystkim korzystania z portu i związanych z nim gałęzi gospodarki, a także warunków egzystencji pod względem gospodarczym, narodowym i kulturalnym ludności polskiej zamieszkującej na tym obszarze. Liga Narodów sprawowała w pewnym sensie protektorat nad Gdańskiem. Gwarantowała jego konstytucję, sprawowała pieczę nad statusem prawnym i rozstrzygała kwestie sporne pomiędzy Polską a Wolnym Miastem.

Data wydarzenia: 
15.06.2018
Udostępnij:
Więcej

Gdańsk: miasto - ludzie - wydarzenia - Życie codzienne podczas II wojny światowej

II wojna światowa była tragiczna nie tylko dla tych, którzy walczyli na froncie, ale także dla ludności cywilnej, która próbowała przeżyć w tych trudnych czasach. Po zajęciu ziem polskich przez III Rzeszę zaczęły się próby organizacji życia w nowej rzeczywistości. Stanęły urzędy, szkół nie było, w sklepach żywność zniknęła, zaczynało być zimno, a ludzie nie mieli opału... Żywność w czasie okupacji była sprzedawana na kartki. Powszechne było fałszowanie produktów - do chleba dodawano trocin, marmoladę robiono z buraków.

Data wydarzenia: 
08.06.2018
Udostępnij:
Więcej

Gdańsk - miasto - ludzie - wydarzenia: Gdańsk w słowie i obrazie

Daniel Chodowiecki poświęcił się malarstwu, następnie zainteresował się akwafortą i z czasem stał się wziętym ilustratorem książek. Stworzył ponad 2 tysiące sztychów, wiele scen rodzajowych z życia mieszczaństwa – zwykle w technice tuszu i piórka, oraz kilka obrazów olejnych.

Data wydarzenia: 
23.02.2018
Udostępnij:
Więcej

Spotkanie z Klaudiuszem Grabowskim

Jest to zbiór gier miejskich w formie książkowej. Znajdziemy w nim 9 tras z mapkami, fotografiami, scenariuszami spacerów i quizem, który podsumowuje każdy rozdział. To podróż  po  gdańskich  ulicach, zieleńcach, parkach  i  innych ciekawych miejscach Głównego, Starego i Dolnego Miasta, Starego Przedmieścia, Wrzeszcza i Nowego Portu.

Książka skierowana została do wszystkich miłośników Gdańska, ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych czytelników (od 10. roku życia). 

Data wydarzenia: 
24.11.2017
Udostępnij:
Więcej

Wędrówki po regionie. Pomorze - Kryminalny Gdańsk, czyli o zbrodniach, które wstrząsnęły dawnym Gdańskiem

Inspiracją tego wykładu jest książka Piotra Schmandta "Gdański depozyt". "Wielkimi krokami zbliża się druga wojna światowa, a tymczasem w Gdańsku wykluwa się intryga z prawdziwym skarbem w tle. Zmysłowa maszynistka, dwulicowi kochankowie, zagadkowy pośrednik, poczciwi polscy urzędnicy odsłaniający drugą twarz, femme fatale o urodzie damy z Siedmiogrodu oraz wywiady kilku państw – wszyscy są uwikłani w tajemniczą sprawę gdańskiego depozytu. Kto okaże się w tej rywalizacji prawdziwym zwycięzcą?

Data wydarzenia: 
31.03.2017
Udostępnij:
Więcej

Zakamarki historii Gdańska/The Corners of Old Gdańsk - Dzieci/Children

Dzieci i ryby głosu nie mają - według tej maksymy wychowywano następne pokolenia przez wieki. Czy tylko w Sparcie dzieci traktowano po spartańsku? Czy miłość rodzicielska pozwalała maluchy rozpieszczać? I w zasadzie - w jakim wieku dzieci przestawały być dziećmi?
Zapraszamy na spotkanie o wychowaniu i edukacji, o obowiązkach i o zabawach dzieci dawnego Gdańska. 

Spotkanie poprowadzi Magdalena Gliniecka

Spotkanie jest tłumaczone na język angielski w przypadku obecności na sali osób, które nie mówią po polsku. 

 

Data wydarzenia: 
16.12.2016
Udostępnij:
Więcej

Kalendarzami Polska stoi (a Gdańsk ją goni)

Kalendarze — początkowo pomyślane jako dzieła ułatwiające pomiar i rozliczanie czasu — wykazywały dni, miesiące i święta. W średniowieczu i później dopełniano je sylwetkami oraz żywotami świętych; potem dodawano wróżby astronomiczne, prognozy pogody, praktyczne porady medyczne i gospodarskie. Wynalazek druku jeszcze bardziej wpłynął na rozpowszechnienie się kalendarzy, które, ze względu na zawarte w nich treści, cieszyły się ogromną popularnością wśród wszystkich warstw społecznych.

Data wydarzenia: 
05.02.2016
Udostępnij:
Więcej

Strony

Subskrybuj RSS - Gdańsk - historia