Jesteś tutaj

V EDYCJA POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ

V EDYCJA POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ

 

2018_wiatr_od_morza-pomorska_kolor.png

 

NOMINACJE DO POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ ZA 2021

Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej pracujące w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, prof. dr hab. Edmind Kizik, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska oraz  Władysław Zawistowski na posiedzeniu w dniu 21 września 2022 ogłosiło nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2021 w dwóch kategoriach:

Literacka Książka Roku:

  • Stefan Chwin - ODDAĆ ŻYCIE ZA POLSKĘ. SAMOBÓJSTWO ALTRUISTYCZNE W KULTURZE POLSKIEJ XIX WIEKU, Tytuł 2021
  • Zbigniew Joachimiak - CÓRKA / DAUGHTER, Fundacja Światło Literatury 2021
  • Monika Milewska - ŚLEPA KUCHNIA. JEDZENIE I IDEOLOGIA W PRL, PIW 2021 
  • Krystyna Lars - ŚWIATŁO W ZATOCE. WIERSZE GDAŃSKIE, Tytuł 2021
  • Bożena Ptak - LĘKI NIEOSWOJONE, SPP 2021

Pomorska Książka Roku:

  • Joanna Breza - MOJA WRÓBLEWSKIEGO, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku 2021
  • Anna Kriegseisen - KOLORY GDAŃSKA: KOMPOZYCJE BARWNE FASAD OD XVI DO KOŃCA XVIII WIEKU, Wydawnictwo Muzeum Gdańska 2021
  • Jaśmina Korczak-Siedlecka - PRZEMOC I HONOR W ŻYCIU SPOŁECZNYM WSI NA MIERZEI WIŚLANEJ W XVI–XVII WIEKU, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 2021.
  • Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski - NOWY PORT, Muzeum Gdańska 2021
  • Tymon Tymański – SCLAVUS, Części Proste 2021

10 października 2022 o godz. 17.00 w Teatrze Wybrzeże, scena Malarnia odbędzie się Wieczór Literacki – spotkanie z autorami wszystkich nominowanych książek. Rozmowę z autorami poprowadzi dyrektor WiMBP Jarosław Zalesiński. Wstęp wolny.

Laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” i siostrzanej Kaszubskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” poznamy podczas gali wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2021, która odbędzie się 21 października 2022 o godz. 18.00 w Centrum Świętego Jana w Gdańsku. Na galę obowiązują zaproszenia. Liczba miejsc jest ograniczona.

 


BIURO NAGRODY ZAKOŃCZYŁO PRZYMOWANIE ZGŁOSZEŃ

W tym roku odnotowaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń od wydawnictw, zrzeszeń literackich, uczelni humanistycznych, instytucji kultury i bibliotek, nie tylko z Pomorza, ale z całej Polski. Wśród zgłoszonych do nagrody książek jest cały wachlarz różnorodnych pozycji. Oprócz wielu powieści znajdziemy również literaturę dziecięcą, biografie, tomiki poetyckie, reportaże, a nawet dramaty. Oczywiście nie zabrakło licznych monografii i opracowań poświęconych architekturze, historii, przyrodzie i innym zagadnieniom tematycznie związanym z Pomorzem.

Na liście książek, które będą ubiegały się o tytuł Literackiej Książki roku jest 168 pozycji, natomiast o miano Pomorskiej Książki Roku walczyć będzie aż 260 tytułów. To znacznie więcej niż w ubiegłych latach.

Pomorska Nagroda Literacka w 2022 roku zostanie wręczona po raz piąty. Choć nie ma jeszcze długoletniej tradycji, jest już najważniejszym wyróżnieniem dla twórców literatury na Pomorzu. W ubiegłych latach laureatami zostali Martyna Bunda za powieść „Nieczułość”, Monika Milewska za książkę „Latawiec z Betonu”, Izabela Morska za „Znikanie” oraz Antoni Pawlak za tom wierszy „Ale bez rozgrzeszenia”. Kto dołączy do tego grona w tym roku?

Prace jury potrwają do połowy października. We wrześniu zostaną ogłoszone nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej w dwóch kategoriach. Zwycięzcę poznamy podczas gali wręczenia nagrody 21 października w Centrum Św. Jana w Gdańsku.

Fundatorem Pomorskiej Nagrody Literackiej jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

post.jpg

 


OGŁASZAMY V EDYCJĘ POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ „Wiatr od morza”

więcej informacji...